Detská policajná akadémia

Po dlhoročnom úspešnom projekte "Správaj sa normálne", realizovanom viac ako desať rokov, nastal čas na zmenu. Oddelenie komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru zahájilo realizáciu nového preventívneho projektu s názvom "Detská policajná akadémia". Jeho úlohou je nielen prevencia kriminality, ale aj predchádzanie inej protispoločenskej činnosti, sociálno-patologických javov a výchova k zodpovednosti za vlastné správanie a konanie. Projekt v piatich témach poskytuje deťom rady ako sa nestať obeťou trestného činu, ako zvládať určité záťažové situácie, kam sa obrátiť o pomoc a pod.
1. téma: Zoznámte sa s našou políciou - informácie o Policajnom zbore, o činnosti niektorých služieb polície.
2. téma: Bezpečne na internete - komunikácia na sociálnych sieťach, o bezpečnom používaní internetu i o ochrane osobných údajov pri používaní internetu.
3. téma: Každý je iný - o predsudkoch, ponižovaní, diskriminácii i rasizme, zámerom tejto témy je podporovať a šíriť v deťoch toleranciu a znášanlivosť.
4. téma: Na ceste nie si sám! - naučiť deti zodpovednému správaniu chodca v cestnej premávke a poskytnúť základné informácie o zákone o cestnej premávke.
5. téma: Stop násiliu! - zaoberá sa nielen násilím a šikanovaním, ale poukazuje na normálne spolunažívanie a chápanie životných hodnôt, informuje o trestnoprávnej zodpovednosti.
V priebehu mesiacov september až november absolvujú žiaci 5A a 5B všetkých päť prednášok, s ktorými ich oboznámi kapitánka Bc. Iveta Végh z OO PZ v Dunajskej Strede. V závere poskytne priestor na otázky a názory žiakov, ktoré budú pre kapitánku skvelou spätnou väzbou, ich prostredníctvom sa presvedčí, aké pocity a asociácie u žiakov jednotlivé témy vyvolajú a zároveň si preverí účinnosť svojho výchovno-vzdelávacieho pôsobenia.