História školy

   

   Do roku 1918 boli v meste Dunajská Streda tri šesťtriedne ľudové cirkevné školy - rímsko-katolícka, evanjelická a židovská s vyučovacím jazykom maďarským.
Žitný ostrov po roku 1918 patril územne do Československej republiky. V dôsledku toho Ministerstvo školstva v Bratislave poverilo Pavla L. Tékera (neskorším menom Pavel L. Senický) organizovaním slovenského školstva v Dunajskej Strede. Tak vznikla v Dunajskej Strede prvá Štátna ľudová škola s vyučovacím jazykom slovenským, ktorá bola umiestnená v budove starej židovskej školy v Csillagovej ulici. Žiaci tejto školy pokračovali v štúdiu na štvorročnej Štátnej meštianskej škole, ktorá bola provizórne umiestnená v budove mestského starobinca - ktorá bola upravená na tento cieľ.

   Pomocou ústrednej správy Slovenskej ligy v Bratislave bola vybudovaná priestranná drevená školská budova na Železničnej ulici (terajšia ulica Jesenského), kde bola umiestnená od roku 1926 Štátna meštianska a ľudová škola s vyučovacím jazykom slovenským. Táto škola úspešne fungovala až do roku 1938. V dôsledku územných zmien - na príkaz Ministerstva školstva škola bola evakuovaná do Bratislavy. Majetok školy - zariadenie - bolo majetkom Ústrednej správy Slovenskej ligy v Bratislave. Drevená školská budova bola rozobratá a odvezená do Uhrovca, kde bola znovu postavená - ako zotavovňa pre školskú mládež. Evakuáciu previedol, riaditeľ školy Pavel L. Téker.

   V roku 1946 územie Žitného ostrova opäť bolo pričlenené k Česko-Slovenskej republike. Začalo sa znova vybudovanie školstva s vyučovacím jazykom slovenským. Triedy boli umiestnené vo veľkej poschodovej budove, na Hlavnej ulici (oproti evanjelického kostola) - ktorá bola prebudovaná na školské účely. Postupom času štruktúra škôl bola preorganizovaná - meštianske školy zanikli.
   V roku 1955/56 bola vybudovaná na Námestí 1. mája terajšia veľká školská budova, kde potom definitívne bola umiestnená vtedy už jedenásťročná všeobecne vzdelávacia socialistická škola, s vyučovacím jazykom slovenským - spolu s maďarskou jedenásťročnou strednou školou.
   Na výstavbe školskej budovy mal veľkú zásluhu vtedajší riaditeľ slovenskej školy- prof. Michal Farkašovský.


pani Senická, manželka prvého riaditeľa školy