Dni hlaholiky na Osvete

Žitnoostrovské osvetové stredisko v Dunajskej Strede aj tohto roku zorganizovalo pre žiakov 3. ročníka program, v ktorom sa deti zoznámili s prvým písmom Slovanov - hlaholikou. Dnes sa síce už toto písmo nepoužíva, ale hlaholika tvorí základ kultúry a vzdelanosti Veľkej Moravy (obdobie pred rokom 910), ktorú zostavil sv. Konštantín. Pozostáva z 38 znakov. Postupne sa z nej vyvinula cyrilika a azbuka.
Odborná metodička ZOŠ pani Erika Sinová najprv deťom z 3A a 3B krátkou prezentáciou predstavila obdobie v ktorom žili sv. Cyril a Metod (neskôr prijal meno Konštantín) a podmienky vzniku nového písma - hlaholiky. Potom sa zaoberali technikou písania. Písali pierkami podľa predlohy. Niektorí dokázali napísať aj svoje meno a priezvisko. Žiaci sa za zaujímavú hodinu poďakovali a rozlúčili sa. Program sa im veľmi páčil.