Hviezdoslavov Kubín 2015

Poslednú februárovú stredu sa v u nás konalo školské kolo v umeleckom prednese poézie a prózy.

Školské kolo Hviezdoslavovho Kubína otvorila pani zástupkyňa Monika Benkovská a povzbudivými slovami a vysvetlením kritérií súťaže sa prihovorila pani učiteľka Zuzana Brathová. Súťaž v umeleckom prednese bola v I. kategórii - deti 2. - 4. - triedy základných škôl, II. kategória - deti 5.-7. triedy a III. kategória - deti 8. - 9. triedy základných škôl. Za pomoci svojich pedagógov a rodičov si žiaci pripravili vhodný a veku primeraný text, s ktorým bolo v rámci prípravy potrebné sa stotožniť, aby im poslucháč uveril. Odborná porota pristupovala k hodnoteniu veľmi citlivo. Pri hodnotení sa prihliadalo na také kritériá, ako sú: výber, pochopenie a zapamätanie si textu, interpretácia, používanie výrazových prostriedkov, kontakt s poslucháčom, osobnosť recitátora a jeho výkon.

Pri vyhlásení výsledkov sa prítomní dozvedeli, že v prvej kategórii v prednese poézie sa na prvom mieste umiestnila Viktória Augustínová a v prednese prózy prvé miesto obsadila Oľga Papko, obe sú žiačkami tretieho ročníka. Školské kolo na prvom stupni sa uskutočnilo už 16. februára v školskej knižnici za prítomnosti hostí, rodičov súťažiacich a spolužiakov.

V druhej kategórii v prednese poézie sa na I. mieste umiestnila Laura Hegedűsová s básňou Milana Rúfusa Medveď a komár. V druhej kategórii prednesu prózy boli udelené dve prvé miesta, ktoré obsadili Nina Kristína Dubovská s prózou od Antona Habovštiaka Huncút Paľo a Samuel Új s Pastierovou píšťalkou. V tretej kategórii prednesu prózy sa na prvom mieste umiestnila Bianka Halászová, ktorá vyrozprávala príbeh Zmätených dvojičiek zo slepej uličky od autorov Gabriely Futovej a Romana Brata. Všetky deti boli ocenené. Odniesli si diplomy, ceny a dobrý pocit, veď celou súťažou sa niesla príjemná atmosféra a deti si navzájom držali palce.