Malá finančná akadémia s Kozmixom (MFA)

Malá finančná akadémia je projekt, ktorý formou blokového vyučovania a tvorbou modelových vzdelávacích situácií rozvíja finančnú gramotnosť žiakov. Súčasťou projektu hra Naše mesto, ktorá kombinuje kreativitu, tímovú prácu, komunikáciu a hlavne finančnú gramotnosť detí.
Žiaci 4.ročníka pod vedením pani učiteľky Mgr. Renáty Pavlíkovej vytvorili vlastnú menu, ktorú nazvali "Love". Pri tvorbe názvu o. i. vychádzali z názvu mesta Heart City - Srdiečkovo, lebo do hry vložili celé svoje srdce a to srdce chceli prepašovať i do ich meny.
Peniaze sme získavali plnením rôznych úloh. Boli to úlohy vyplývajúce zo vzdelávacích aktivít v rámci projektu MFA, z riešenia tímových úloh, samostatných prác na iných vyučovacích hodinách, ale aj za aktívny a zodpovedný prístup pri ochrane ŽP, separovaní odpadu a iných aktivít.
Zarobené peniaze investovali do nákupu budov na vybudovanie štyroch mestských častí, ktoré začali budovať 4 pracovné tímy: Sky Team, Star Team, Sunny Team a Cloudy Team. Podľa názvu tímov nazvali i mestské časti. Každý tím mal svojho bankára, novinára a architektov.
Hlavní architekti pripravili Plán mestských častí a na základe neho rozdelili prácu ostatným architektom a členom tímu. Na spoločných mítingoch prezentovali svoje predstavy a postup výstavby mestskej časti i centra mesta.
Centrum mesta mohli začať budovať až po vystavaní aspoň 20 budov v okrajových častiach. Najprv sa zamerali na stavbu len jednej veľkej dominanty na vyvýšenom námestí, ktorou je mohutný stĺp a na jeho vrchole Zemeguľa, ktorej malinkou súčasťou je aj naše mesto Heart City. V spodnej časti na menších stĺpikoch sú erby mestských častí a tímov.
Na prezentáciu hotového projektu žiaci pozvali mladších i starších spolužiakov našej školy, aby ich svojim dielom motivovali k realizácii ďalších projektov. Potom pozvali učiteľov našej školy, aby im priblížili aké úžasné je vzdelávanie formou zážitkového učenia. A napokon sa výsledným dielom hrdo pochválili aj svojim rodičom, ktorí s nimi nepriamo spolupracovali, keď im dovolili vyniesť z domu všetko, čo sa hodilo do výstavby mesta.
Najväčšou odmenou pre všetkých malých realizátorov tohto jedinečného projektu bolo nielen uznanie od organizátorov Malej finančnej akadémie, ale i účasť medzi tromi vyžrebovanými triedami, ktoré získajú prezentačné predmety od partnera projektu - spoločnosti Tatra banka.