X. Podunajské písmená 2015
jubilejný zborník literárnych prác z tvorby detí a mládeže
k 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra
V piatok dňa 27. 11. 2015 sa v priestoroch Klubovne Žitnoostrovského osvetového strediska v Dunajskej Strede stretli autori literárnych príspevkov a ich pedagógovia. Literárne príspevky boli vytvorené na počesť Ľudovíta Štúra a pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia. Zároveň sa uskutočnilo slávnostné odovzdávanie literárneho zborníka poézie a prózy z vlastnej tvorby detí a mládeže. Slávnosti sa zúčastnilo 34 žiakov základných škôl a osemročného gymnázia dunajskostredského okresu, ktorých príspevky sú uverejnené v kapitolách literárneho zborníka X. Podunajské písmená.
Dvestoštyridsať stranový zborník požehnal populárny slovenský spisovateľ, scenárista, ale i autor literatúry pre deti a mládež Peter Glocko, ktorý sa osobne zúčastnil stretnutia. V rámci diskusie priblížil budúcim spisovateľom techniku písania, analyzoval diela niektorých autorov a upozornil na chyby, ktorých sa majú vyvarovať pri písaní, no predovšetkým pochválil čistotu myšlienok a talent, ktorý svojim písaním rozvíjajú. v závere ocenil všetkých žiakov, odovzdal všetkým zúčastneným autorom diplomy, knihy a darčekové predmety. Odmenení boli i pedagógovia, ktorí aktívne pripravujú svojich žiakov a vedú ich k láske k literatúre a slovenskému jazyku.

Z našej školy majú v zborníku uverejnené literárne práce títo žiaci: Ákos Horváth, Katka Guštafík, Simonka Kuželová, Viktória Bucsányiová a Viktória Farkas, ktorí tvoria pod odborným vedením pani učiteľky Zuzany Brathovej.