Prednáška o šikane v ŠKD

Mesiace január a február (21.1., 31.1., 21.2., 28.2) sme v našom školskom klube zamerali na jednu z aktuálnych tém, ktorá sa žiaľ čoraz viac týka žiakov na školách, dokonca nielen na druhom stupni, ale badať ju už aj medzi menšími deťmi.
S pani Mgr. Hildou Czafikovou z Centra pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie v Dunajskej Strede, ktorú sme pozvali medzi nás, sme diskutovali o šikane ako takej. Cieľom prednášky bolo pomôcť deťom dozvedieť sa niečo viac o šikanovaní, vedieť rozlíšiť, kedy hovoríme už o šikane, pomôcť im naučiť sa ako pomôcť jeden druhému, čo robiť v prípade ak k šikane dôjde.
Pani Czafiková viedla rozhovor s deťmi veľmi pútavou formou. Deti vťahovala do diskusie nenásilne, ľahko, rôznymi jednoduchými otázkami. Rozhovor doplnila dotazníkom "nebezpečné miesto" , ktorý museli žiaci samostatne vyplniť. Vyhodnocovali si ho spoločne, slovne. Jednotlivé odpovede si zapisovali na tabuľu počtom smajlíkov troch tipov ( usmievavý, neutrálny, smutný).
V prednáškach na takúto ale aj inú tému by sme radi pokračovali i v kruhu rodičov. Dúfam, že sa stretneme s podobne pozitívnou odozvou tak ako to bolo u detí.

p. vych. Kristína Sádovská ŠKD