ŠKD - píšeme listy

Písanie listov má svoje čaro. A nielen ich písanie alebo čítanie. Celý ten proces, keď list putuje od odosielateľa k adresátovi, sprevádza istý nádych očakávania. Je to akýsi osobitý druh radosti, keď sa zrazu v našej poštovej schránke objaví list určený len nám.
V dobe, kedy nám na odoslanie odpovede stačí jeden klik, sa dá považovať za zázrak, že niekto má ešte záujem o posielanie listov. Sme veľmi radi, že naši žiaci prvého stupňa tento záujem prejavili, keď nás pani riaditeľka Základnej školy vo Vyškove u Brna, Mgr. Zuzana Olejníková oslovila s myšlienkou vytvoriť nové priateľstvá medzi školami práve formou dopisovania.
Elektronická komunikácia má samozrejme svoje veľké výhody, ku ktorým jednoznačne patrí rýchlosť. Každý človek navyše preferuje niečo iné, a preto je skvelé, že existuje toľko spôsobov, ktorými sa dá spojiť s inými ľuďmi.
Prečo sme si vybrali práve písanie listov?
Dôvody sú rôzne. Chceli sme siahnuť po niečom osobnejšom. Radi by sme sa zlepšili v jazyku, či už vo svojom rodnom, alebo v cudzom, vylepšili jemnú motoriku. Zdokonalili v základoch gramatiky a rozšírili slovnú zásobu. Spoznali nové tváre, vytvorili nové priateľstvá. Prehĺbili si poznatky ich kultúry, histórie, veď kedysi sme tvorili jednu krajinu. Zistili si či máme spoločné záujmy, či nás niečo spája. Vyjadrili svoje emócie, potešili iných i seba.
Ako sme začali?
1. oboznámili sme žiakov s možnosťou dopisovať si so žiakmi susedného Česka
2. informovali sme rodičov, keďže v prípade záujmu je nutný ich písomný súhlas
3. dohodli sme sa na vzájomných podmienkach
4. napísali sme pár základných údajov o sebe a pridali aj svoju fotku
5. hotové listy sme vložili do obálok
6. šli sme osobne na najbližšiu poštu spolu s pani vychovávateľkami v rámci vychádzky
7. čakali na prvú odpoveď
8. s príjemnými pocitmi a s odpoveďami od žiakov z Čiech sa s vami radi podelíme.

pani vychovávateľky a deti z ŠKD