NA POČESŤ J. M. HURBANA: SVIATOK SLOVENČINY

Rok 2017 bol vyhlásený za ROK J. M. HURBANA pri príležitosti 200. jubilea jeho narodenia. Z toho dôvodu pripravilo Žitnoostrovské osvetové stredisko pre pedagógov a žiakov škôl so slovenským vyučovacím jazykom Dunajskostredského okresu v priebehu mesiacov október a november cyklické podujatie formou tvorivých dielní, cieľom ktorých bolo rozvíjať zručnosti v oblasti umeleckého slova - prednesu poézie a prózy.
Jedno stretnutia bolo adresované učiteľkám slovenského jazyka a režisérkam dramatických krúžkov, druhé žiakom, pripravujúcim sa na rôzne recitačné súťaže. Špičková lektorka Mgr. Jaroslava ČAJKOVÁ, metodička Národného osvetového centra v Bratislave pripravila pre všetkých účastníkov veľmi zaujímavý program, počas ktorého všetci pracovali interaktívnou formou, v skupinkách. Učiteľky ale aj žiaci vyberali, spracovávali a dokonca aj prednášali z  ponúknutých textov. Pritom sa najprv učili dýchať, pracovať s  bránicou, mimickými svalmi, naučili sa správne dýchať pri verejnom prejave, správne vyslovovať niektoré hlásky, veselo sa zabávali na náročných "jazykolamoch".
Ď akujeme Žitnoostrovskému osvetovému stredisku za zorganizovanie takejto nevšednej ale potrebnej tvorivej dielne.