Učme deti zodpovednosti k prírode

V rámci enviromentálnej výchovy sa snažíme v žiakoch vzbudiť pozitívny vzťah k prírode nielen v teoretickej ale i praktickej rovine. Tohto roku sme upriamili ich pozornosť na stromy. Aj keď sa na našom školskom pozemku nachádza okolo 40 rôznych stromov, dostali sme možnosť tento počet navýšiť, keď sme sponzorsky získali päť krásnych stromov - lipy veľkolisté.
Sadenie stromov vyzerá ako ľahká vec, ale vôbec to tak nie je. Zistili to naši šiestaci aj ôsmaci, ktorí mali za úlohu vykopať jamy a pripraviť základ pod stromčeky. Terén bol kruto nehostinný: samé staré murivo, betón, kamene, bolo treba čo naprávať. Napriek tomu sa šikovným chlapcom podarilo zem primerane vyhĺbiť a nahradiť ju záhradkárskou zeminou. Následne malí druháci zasadili stromčeky do pripravených jám a budú sa o ne starať nasledujúce roky.
Žiaci druhého stupňa pripravili pre mladších žiakov prezentácie, v ktorých ich hravou formou oboznámili o druhoch stromov, ich listoch, kvetov a plodoch, o význame a dôležitosti stromov a ich ochrane, ako i o lesoch a pralesoch. Pripravili pre nich rôzne kvízy, hry ako i vymaľovánky na tému stromy. Na záver spoločne pripravili eko - nástenku o stromoch, ktorá im bude pripomínať nové vedomosti a skúsenosti.

RNDr. Monika Benkovská, koordinátorka