Vianoce kedysi a dnes

Vianoce patrili vždy medzi najkrajšie sviatky roka. Ich čaro začína už ich samotnou prípravou. Vianoce sú stretnutie rodiny, stromček, cirkevné obrady, koledy, obdarúvanie sa...
Umocňuje ich ročné obdobie a čaro napadnutého snehu.
Štedrá večera to bol obrad a mal prirodzený slávnostný ráz. Zhromaždená rodina v krojoch, na stole ľanový obrus, prestreté drevené taniere, vždy aj pre nečakaného hosťa. Horiaca sviečka zapichnutá v hlinenom hrnčíčku naplnenom jačmeňom. Na stole peniaze, soľ, hrach, med, oblátky, cesnak, orechy či jablko. Všetko malo svoj význam.
Nad stolom visel skromne vyzdobený stromček, rôznymi ručne robenými figúrkami zo slamy.
Pred jedlom dôstojná modlitba hlavy rodiny. Večera bola pôstna, kyslá kapustová polievka, v ktorej sa s hríbikmi uvarila údená ryba. Potom to boli opekance
s makom, údená ryba, uvarené sušené slivky a koláče.
Po večeri sa spievali vianočné piesne, koledy, prípadne sa skromne obdarúvali a čakali na polnočnú omšu.
Na polnočnú omšu chodievali dievky v kroji a boli oblečené ako v lete (čižmy, sukňa, pazušný kabátik so šatkou - šáfolkou, košeľa s opleckami a ruky úplne holé). Mládenci sa pýšili klobúkom zastrčeným voskovým perom, ktoré dostali od svojej milej.
Veru v tom čase nebolo sa z čoho veľmi deliť, ale dom bol plný tepla, radosti, pokoja a lásky. Na staré zašlé časy a mnohé, dnes už snáď aj zabudnuté slovenské tradičné remeslá ( hrnčiarstvo, medovnikárstvo, výšivkárstvo, čipkárstvo, košikárstvo, rezbárstvo, kožušníctvo, tkáčstvo....) ostávajú už len spomienky, ktoré by postupom času vybledli, keby nebolo nás detí zo školského klubu pri ZŠ Smetanov háj v Dunajskej Strede. Aj takouto formou sa snažíme o to, aby naše staré zvyky spoznalo viac a viac malých či dospelých.
Žiaľ, v dnešnom uponáhľanom svete často zabúdame na podstatu Vianoc. Pred láskou, porozumením, teplom rodinnej pohody v kruhu svojich najbližších uprednostňujeme menej podstatné hodnoty. Zo spomínaných zvykov sa v niektorých domácnostiach zachoval už len prípitok.
S radosťou a láskou Vám pozývame do našej školskej jedálne si prezrieť ukážkové stoly, vianočné stolovanie "ako to bolo kedysi a dnes".

deti a pani vychovávateľky z ŠKD