ZÁŽITKOVÉ VYUČOVANIE

Za prírodou, históriou, remeslami a slovenčinou do Malých Karpát

V piatok 11. mája 2018 v skorých ranných hodinách sme sa my - žiaci 3A a 3B s pani uciteľkami Mgr. Silviou Grausovovu a Mgr. Renátou Grygerovou vybrali za zážitkovým vyučovaním do krásneho prostredia Malých Karpát.
Ako prvá nás privítala ranná Modra, kde sme sa v Múzeu Ľudovíta Štúra dozvedeli niečo o jeho živote ako aj dobe, v ktorej žil. V "triede" s imitáciou dobovej školskej lavice a tabule sme sa zoznámili a potrápili so Štúrovým pravopisom.
Ani modranská keramika - majolika - nás nenechala ľahostajnými. Ešte pred firemnou bránou sme sa v podaní našej turistickej sprievodkyne pani Renáty Pálešovej dozvedeli povesť O modrej studničke a tým aj o pôvode názvu mesta Modra. V dielni rodinnej firmy Dureje nám pán Peter ukázal majstrovstvo práce s hrnčiarskou hlinou. Prezreli sme si pece na vypaľovanie keramiky, proces glazúrovania i zdobenia, aj hotové výrobky. Prehliadku sme ukončili nákupom keramických suvenírov.
Po chutnom obede v smolenickej reštaurácii viedli naše kroky pod Smolenický hrad, do areálu firmy Včelco, kde sme si vypočuli povesť o miestnom hrade. Po prehliadke včelárskej dielne a informáciách o chove včiel a výrobe včelích produktov sme si vo firemnej predajni mohli zakúpiť rôzne včelárske dobroty, kozmetiku a sviečky z medu.
Posledná naša zastávka bola v jaskyni Driny, ktorá nás zaujala nádhernými útvarmi z vápenca a vody. Ukázali sa nám aj obyvatelia jaskyne - netopiere. Zažili sme aj úplnú jaskynnú tmu.
Unavení ale plní nových zážitkov a dojmov sme sa podvečer vrátili domov.
Ď akujeme všetkým, ktorí sa podielali na tom, aby sme mohli prežiť pekné chvíle a dozvedieť sa niečo nové.