ZÁŽITKOVÉ VYUČOVANIE

Štefánikove kufre rozprávajú
Ako pod rukami vzniká papier

V pondelok 9. apríla 2018 sa žiaci 4.A a 5.A s pani učiteľkami Mgr. Renátou Pavlíkovou a Mgr. Renátou Grygerovou vybrali za zážitkovým vyučovaním do rodiska Milana Rastislava Štefánika v Košariskách, ktoré organizačne pripravila a zabezpečila pani Ing. Pálešová. V Múzeu M.R.Štefánika žiaci otvárali jeden Štefánikov kufor za druhým a odhalovali tajomstvá z jeho detstva, ciest a vojenskej kariéry. Zoznámili sa s unikátnymi exponátmi v múzeu, prezreli si miestny kostol, kde bol pokrstený i miesto, kde sú pochovaní jeho rodičia.
Po výbornom obede spoločne navštívili mohylu tohto velikána slovenskej histórie na Bradle, oboznámili sa s jeho tragickým koncom a uvedomili si veľkosť a dôstojnosť jeho osobnosti. Na jeho počest zapálili kahančeky.
Popoludní sa žiaci presunuli do manufaktúry, jedinej ručnej výrobne papiera na Slovensku. Po rozhovore o histórii vzniku papiera a ukážke jeho výrobného procesu, si mohol každý žiak vyrobiť svoj vlastný kúsok papiera.
Pri záverečnom hodnotení takejto formy vyučovania všetci žiaci vyslovili spokojnosť nad netradične zorganizovanou exkurziou, pri ktorej získali mnoho nových vedomostí a zážitkov, ale hlavne ich tešilo, ako sa s vlastnoručne vyrobeným papierom pochvália v škole ale i doma rodičom.