ŠKD - zvyky našich predkov


Koncom októbra sme sa v školskom klube venovali aj prastarým zvykom našich predkov, aby sme deťom hravou, zážitkovou formou ukázali, prečo v novembri chodíme páliť sviečky a čo je to Halloween.
Všetky tieto zvyky a tradície majú svoj prapôvod už u starých Keltov, ktorí verili, že v noci 31.10. ich mŕtvi vstávajú z hrobov a v dobrom navštevujú miesta, kde žili. Kelti im na túto noc stavali svetlonosov, aby žiaden mŕtvy nezblúdil a vedel sa vrátiť späť do svojho hrobu na odpočinok. Z tohto prastarého zvyku sa tradícia pálenia sviečok a uctenia si dňa Pamiatky zosnulých zachovala v našich krajinách Európy až dodnes.
V Amerike si zas zachovali zvyky mŕtvych, ktorí chodia navštíviť svojich blízkych práve v túto jedinú poslednú októbrovú noc v roku, aby videli, ako sa im darí. Odtial poznáme Halloween, ktorý však časom zmenil podobu až do dnešných skomercionalizovaných večierkov strašidelných masiek, čo je však už výtvorom človeka omnoho neskôr a pôvodná myšlienka starých Keltov v Amerike upadá do zabudnutia.
Deti zo všetkých oddelení ŠKD sa preto spoločne zišli a pani vychovávateľky Soňa Svatošová a Mária Kaluzová si pre ne pripravili literárno-dramatické interaktívne predstavenie, kde sa dozvedeli niečo o starých Keltoch, o svetlonosoch, o tom, ako v obave pred ťažkým zimným obdobím Kelti verili, že kúzlom si pričarujú zdravie, štastie i dostatok potravy, aby zimu prežili a mohli sa opäť tešiť na priaznivejšie obdobie. Deti si spoločne "prikúzlili" zdravie, šťastie, slušnosť a lásku a symbolicky spálili všetky škaredé slová, aby sme v školskom klube, ale aj doma v rodinách, boli všetci k sebe dobrí a milí.
Na záver sme si "uvarili" s našimi pani vychovávateľkami - Keltkami nápoj zdravia, aby sme aj my boli celú zimu zdraví a  vitálni a mohli sme sa tešiť na prvé jarné lúče v pohode a radosti.

Slavka Michálková, vychovávateľka ŠKD